MS v šachu – Brazílie 2017

Na konci srpna skončilo v brazilském městě Pocos de Caldas Mistrovství světa v šachu mládeže. Českou republiku reprezentovali vítězové Mistrovství ČR v jednotlivých kategoriích. V kategorii H10 to byl polabinský hráč Karel Brožka, v ostatních kategoriích to byli hráči pražských šachových klubů. V kategorii D10 Emma Dobsa, H12 Štěpán Hrbek a D12 Anna Lhotská. Kája se znal se Štěpánem a Aničkou již z minulého MS, které se konalo v gruzínském městě Batumi.

Čeští hráči nejeli na MS s velkými ambicemi, už jen proto, že 3 hráči ze 4 (včetně Káji) byli ve své kategorii o rok mladší než většina soupeřů a stejnou kategorii mohou hrát ještě příští rok. Každý z českých hráčů měl jako doprovod svého tatínka a pro všechny děti byl k dispozici reprezentační trenér GM Sergej Berezjuk, vyslaný šachovým svazem ČR. Trenér se dětem poctivě věnoval v přípravách i rozborech a zaslouží za to velkou pochvalu.

Hrálo se na 11 kol a kvalita hráčů ve všech kategoriích byla velice vyrovnaná. Největšího úspěchu dosáhla česká reprezentantka v kategorii do 12 let – Anna Lhotská, která skončila na krásném 7. místě s celkovým počtem 7,5 bodu z 11. Ostatní čeští hráči skončili ve svých kategoriích kolem poloviny startovní listiny, Štěpán Hrbek získal celkem 5,5 bodu, Karel Brožka 5 bodů a Emma Dobsa 4 body.

Kája byl svým protihráčům vyrovnaným soupeřem, často rozhodovaly pouze drobné chybičky. Měl možnost poměřit své síly např. s Kanaďanem, Američanem, Mexičanem, Kolumbijcem, Ekvádorcem nebo Turkem.

Napínavá situace nastala před šestým kolem, kdy Káju postihly střevní potíže, a od rána zvracel. Půl hodiny před partií se rozhodl, že proti hráči z Ekvádoru nastoupí. Během dvouhodinové partie stihl na toaletách 3 x zvracet, přesto dokázal tuto partii vyhrát. Čeští spoluhráči i jejich rodiče a trenér Káju za odvahu a bojovnost velice obdivovali a chválili.

Svoji houževnatost prokázal Kája i v posledním kole proti hráči z Německa. Partie trvala 5 hodin, všichni hráči z ostatních kategorií už své hry skončili, pořadatelé uklízeli šachové soupravy a hrací sál připravovali na závěrečnou vyhlašovací ceremonii. Průběžně se vyvěšovaly výsledkové listiny z ostatních kategorií, ale hra těchto dvou malých bojovníků stále pokračovala. Hráli jako poslední v celém sále. Již byli v časové tísni a na šachovnici stála vyrovnaná věžová koncovka. Kája bohužel udělal poziční chybu, díky které nakonec partii prohrál. Konečných 5 bodů stačilo na celkové 53. místo z 88 hráčů v kategorii.

Kromě šachových zkušeností si Kája z Brazílie odvezl také několik cestovatelských zážitků. Před začátkem turnaje stihl navštívit největší vodopády světa Iguacu a po turnaji si užil krásné Rio de Janeiro.

Turnaj se pro všechny zúčastněné stal také zaslouženou odměnou za jejich celoroční tréninkovou píli. I vzhledem k tomu, kde se letošní MS odehrávalo, je tak o jejich motivaci pro další sezonu postaráno. Všem, kdo se podíleli na jejich přípravě, případně jim po dobu MS drželi pěsti a zajímali se o jejich snažení, patří poděkování dětí i jejich rodičů. Na krásnou Brazílii a její skvělé lidi zcela jistě nikdy nezapomenou.

Zvláštní poděkování patří sponzorům Káji, kterými byli – Město Chrast, SRPŠ při ZŠ Chrast, Marek Šiba – firma LUXWOOD Chrast, Josef Novák – firma N.O.P.O. Z.M. Slatiňany a Martin Mojžíš – firma GASCO Pardubice.