Mistrovství ČR mládeže

Horské městečko Kouty nad Desnou ožilo 10. března vrcholnou šachovou událostí, kterou bezpochyby je Mistrovství České republiky mládeže pro rok 2018.

Klub 2222 ŠK Polabiny reprezentuje v šachových bitvách 11 zástupců. Pojďme se nyní podívat, jak se našim jednotlivým hráčům daří po odehraných 5 kolech. Začneme turnaji chlapců, do kterých si postup vybojovalo 24 nejlepších hráčů v každé věkové kategorii.

H16

Ve vyrovnaném startovním poli nejstarší chlapecké kategorii máme hned dva zástupce. Martin Buločkin nasbíral zatím 3 body, když dvakrát pěkně přehrál své soupeře bílými figurami a podlehl pouze v krajském derby Ondřeji Švandovi. V pátém kole dle vlastních slov pokazil bílými zahájení, a tak se musel spokojit s remízou. Tomáš Ludvík má na svém kontě 2,5 bodu, když ve druhém kole získal cenný skalp Richarda Mládka po pěkné oběti střelce. V dalších partiích při něm stálo štěstí, v pátém kole ho však opustilo a neudržel horší koncovku proti Jakubu Voříškovi.

H14

Také v druhé nejstarší chlapecké kategorii bojují dva naši hráči. Michal Jareš má průběžně 2,5 bodu, když po vítězné miniaturce v prvním kole přišly dvě nešťastné prohry bílými figurami. Míša si spravil chuť v pátém kole, kdy uplatnil převahu kvality. Podle vlastních slov je se svým výkonem prozatím spokojený. O půl bodu méně, tedy 2 body, dosud získal Adam Josef Ret, který v lichých kolech remizoval bílými figurami a v sudých kolech prohrál černými. Dnešní páté kole se mu vydařilo podle jeho představ, připsal si výhru bílými figurami, když v koncovce udolal Tomáše Vokouna.

H12

V mladší chlapecké kategorii náš klub zastupuje Marek Juchelka s 2 vybojovanými body. Ve druhém kole prohrál s favorizovaným Štěpánem Hrbkem a v kole čtvrtém nešťastně prohrál v partii, ve které stál na výhru. Mára to ale napravil v pátém kole, kdy po zisku věže donutil soupeře kapitulovat.

H10

V nejmladší chlapecké kategorii naše barvy hájí ostřílený Karel Brožka, který zatím nasbíral pěkných 3,5 bodu. Kája dokázal vyhrát první dvě partie, které se zpočátku pro něj vyvíjely velmi nepříznivě. V pondělním dvoukole uhrál pouze půl bodu. Není se ale čemu divit, vždyť v předchozí noci spadl z palandy. V pátém kole už byl zcela fit a nedal svému soupeři šanci.

O mistrovské tituly bojují samozřejmě také dívky, turnaje jsou otevřené pro všechny hráčky. Letos se jich účastní rekordní počet děvčat.

D16

Mezi nejstaršími děvčaty máme dvě želízka v ohni. Lea Rosenbaumová má se 3,5 body turnaj slibně rozehraný, porazit ji dokázala pouze nasazená jednička Karin Němcová. Lea v pondělním dvoukole úspěšně zvládla obě krajská derby, porazila jak Veroniku Holáskovou, tak svoji spolubydlící Gabrielu Královou. Gabriela Králová je sice hráčkou Zaječic, za Polabiny hostuje v 1. lize mládeže, takže ji na tomto turnaji bereme jako naši. Na to, že se jedná o její první velkou soutěž, jsou zatím získané 2 body pěkným výsledkem. Gábině se podařilo vyhrát dvakrát po sobě bílými figurami.

D12

I v mladší kategorii dívek máme dvě zástupkyně. Adéla Třasáková dosud získala pěkné 4 body, kdy prohrála pouze se zatím 100% úspěšnou Lucií Fizerovou. Ostatní čtyři soupeřky dokázala Adélka přehrát v relativně krátkém čase. V pátém kole přehrála a zmatovala nebezpečnou soupeřku z Krnova. Tereza Šulcová má na svém kontě prozatím 3 body. V pondělním dvoukole hned ráno udolala Adélu Rolinkovou, odpoledne se bohužel neubránila útoku silné hráčky Marie Vaňkové. Terka si v dnešním hradeckém derby po dramatickém souboji připsala remízu, což byl určitě spravedlivý výsledek.

FIDE Open

V silně obsazeném FIDE Openu za naše barvy bojuje Jan Jiroušek. Přestože ve všech pěti dosud proběhlých kolech změřil síly s mnohem silnějšími soupeři, podařilo se mu získat pěkných 1,5 bodu za 3 vybojované remízy. O Honzově výkonu nejlépe vypovídá prozatímní zisk 19 ELO bodů.

Držme všem našim hráčům v rozhodujícich čtyřech kolech pěsti!

Autoři: Ondřej Třasák a Markéta Juchelková
Foto: Radka Šulcová

Napsat komentář