Družstva

Obhajoba v Zaječicích!!

Máme obrovskou radost, že po loňském jubilejním 50.ročníku se nám podařilo zvítězit i v tom letošním. Obhájit jakýkoli přebornický titul v jakékoli kategorii je velmi těžké a obhájit ten zaječický lehké opravdu není. Musíte mít i trochu toho sportovního štěstí, které nás letos provázelo.


Když jsem v sobotu ráno před zahájením turnaje vracel pohár pro vítěze z loňského ročníku, po cestě jsem vyslechl nemálo převážně přátelských poznámek a reakcí typu: „Tak už nám ho nesete“, „Ferdo, tak to je ten pohár, pro který jsme si přijeli“, atd…


Kdo by to řekl, že si ho v neděli opět odvezeme zpátky na naši poličku ?Co říci k výkonu našich hráčů? Ocitoval bych Vojtu Mejzlíka z Vlašimi, který mi na facebook napsal: „Super výkon. Na to, že jste hráli na pěti deskách s mazáky a na šesté se jen sbíralo šachové vzdělání a zkušenosti!“. Lépe bych to sám neřekl .

Čas od času se každý tým potýká s problémy se sestavou. Tu jim onemocní mladší žák, tu odroste polovina týmu do dorosteneckých let, tu po povinné slečně v sestavě ani vidu, ani slechu… V našem případě se Jíťa Pilná dozvěděla o nominaci 5 dní před turnajem a role reprezentovat náš tým se zhostila nadmíru dobře. Spolu s Barčou Rytířovou v našem „Béčku“ vytvořily nerozlučnou dvojici „rarášků“, kdy se hra obou čertíků zlepšovala partii od partie. V posledním kole Jíťa dokonce Magdě Kořenové chytla dámu, ale nakonec v koncovce starší sokyni podlehla.

Základem našeho úspěchu byla 4. a 5. šachovnice, kde jsme pravidelně bodovali. Velkou zásluhu na tom má Matěj Půlpán (do posledního kola 100%) a dvojice Dominátor Řezníček a Kuba Cach. Zde jsme právě sestavu točili podle našeho soupeře a vyplatilo se. Dominátor s Kubou ztratili pouze po remíze, která ovšem vždy znamenala vítězství v zápase 3,5-2,5.

Na prvních třech šachovnicích tak byli matadoři Kuba Půlpán, Dan Kožúšek a Ondra Mráz.
Kuba Půlpán už dlouho výborně drží naši 1. šachovnici a ani tentokrát tomu jinak nebylo. Kuba hrál Zaječice naposled. Když Kuba končil v kategorii do 12-ti let na 1. šachovnici, stejně tak jsme slavili titul (pozn. MČR Kyjov 2010). Vše umocnily narozeniny, které Kuba právě v neděli slavil! Ještě jednou: „Všechno nej!“
Dan Kožúšek výrazně přispěl svými body k úspěchu a po 4. kole se rozjel a i jeho hra snesla nejpřísnější měřítko. Z jeho hry jsem měl velkou radost! Paráda!
Ondra Mráz , který hraje za náš tým už od 12-ti let a získal s námi dvě zlaté medaile, též končí. Příbuzné má v nedaleké Chrudimi a tak s námi také rád hraje. Zde mu musím poděkovat za příkladný přístup a pěknou hru.

Co říci k jednotlivým zápasům?

Po prvních dvou kolech nás čekal oslabený Frýdek-Místek. Zde nás potkal výpadek prvních dvou šachovnic, kdy se klukům postavily dvě slečny a bylo skoro vymalováno. Zápas jsme zachraňovali za minutu dvanáct! Remis. Uff…
V dalším kole jsme porazili Liberec 5-1. Kdo by poté čekal, že právě Liberec s námi bude v posledním kole soupeřit o mistrovský titul?
Bitva s jakýmkoli Frýdkem je vždy zajímavá. V 5. kole jsme je porazili 4,5-1,5.
No a od 6. do 9. kola se nás pak držela štěstěna jako klíště.
V posledním sobotním kole jsme od začátku prohrávali 0-2. Dan na příkaz kapitána přijal remízu a pak jsme museli všechny tři partie vyhrát, což se nakonec podařilo. Ondra Mráz zde otočil partii.
No a přišlo první nedělní kolo a proti nám velký favorit soutěže Vlašim. Já se vždycky těším na naše vzájemné zápolení ve všech soutěžích, protože je vždy se na co dívat. Pro mě to bylo určitě napínavější než finále ligy mistrů ve fotbale. Proti Nele Pýchové jsme nasadili Dominátora a já jsem si vsadil, že on by mohl se svou hrou „superbeton“ uspět. Průběžný výsledek byl 2-2. Dohrával Kuba a Dominátor. V obou partiích stojíme na draka . Kuba na 1. šachovnici kouzlí se svým koněm a Jirka Rýdl nakonec padá na čas, nutno říct, že už v prohrané pozici. Dohrává Dominátor, který drží výrazně horší koncovku. V rozhodujícím momentu si Nela nechá zbytečně uprchnout „Řízkova“ krajního pěcha. Po výhře Kuby na jedničce Dominátor už nehraje na výhru a nabízí remízu, která nám zajišťuje vítězství v zápase.
V předposledním kole proti Mostu vedeme 3-2 a Kuba Cach na vteřinách tahá velmi špatnou pozici. Soupeřka naštěstí chybuje a Kuba remízou zažívá svých 5 minut slávy!
V posledním kole „dostáváme“ Bohemku. V tabulce máme 3 body náskok a jediný Liberec nás může předstihnout (po turnaji jsme si spočítali, že i prohra v posledním kole by nám na titul stačila, ale před utkáním jsme na to raději nespoléhali). Zápas to byl opět nervydrásající. První a jediný výpadek v turnaji zaznamenal Matěj a dlouho to vypadalo na prohru, ale nakonec jsme se ke kýžené remíze nějak prokousali. Liberec navíc v posledním kole jen remizoval a tak si mohl vedoucí našeho týmu Milan Hošek zakřičet své pověstné: „Jo!!!Naše druhé družstvo se v soutěži také neztratilo.


Pochvalu zaslouží všichni! Pro Tomáše Ludvíka a Ondru Cacha navíc tento turnaj sloužil především jako příprava na podobné mistrovství, ale do 12-ti let za 14 dní v Táboře. Svými 7 body z 9 možných nám dává naději na dobrý výsledek.


V turnaji dvojic jsme měli dva benjamínky - Olivera Hrubana a Ondru Půlpána. Ano, Ondra je třetí z bratří Půlpánů, který naskakuje do soutěží mládeže ! Oba kluci hráli bojovně a střídali drobné neúspěchy s chvilkami světlejšími. Kluci musí zpomalit, ale to všichni v této věkové kategorii (do 8 let) .


Ještě nutno zmínit vítězství Martina Červeného v přidruženém turnaji dospělých a výborné působení Erika Žejdlíka, který zde byl možná nejmenší a nejmladším hráčem. Jeho 3,5 bodu vzbuzuje respekt.

Na závěr bych rád poděkoval všem hráčům, rodičům a členům realizačního týmu. Děkujeme, bez vás by to nešlo!


Šachy poval
Michal Novotný

| Autor: Michal Novotný | Vydáno dne 03. 06. 2013 | 2188 přečtení | Vytisknout článek

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server