Peter Paleček zemřel

Peter Paleček

S bolestí jsme přijali zprávu, že 23. května 2019 zemřel ve věku 50 let náš přítel ze Slovenska Peter Paleček. Hostoval v našem oddílu v extraligových a prvoligových zápasech a výrazně se zasloužil o formování naší šachové školy. Jeho zásluhou se zrodila spolupráce našich a slovenských trenérů.

Peter byl slovenským reprezentačním trenérem mládeže. Trenérské práci se věnoval 30 let. Spolu s Dankou Vanekovou vytvořili manažersko-trenérský tým Žilinského mládežnického šachu, ve kterém Peter dlouhou dobu působil. Posledních deset let se stal vůdčím trenérem Liptovské šachové školy a trenérem Národní akademie Slovenského šachového svazu. Také zde projevil i svůj talent manažerský – Peter měl velký vliv na vznik a fungování těchto šachových škol.

Jeho svěřenci získali na mistrovstvích Slovenska mládeže přes 130 medailí, z řady úspěchů jeho žáků v mezinárodních mládežnických soutěžích jen namátkou uveďme, že Ester Morway se stala mistryní EU, Viktor Gažík mistrem Evropy, Karolina Turková přivezla bronz z mistrovství Evropy.

Peter vypracoval znamenitý systém šachového tréninku mládeže všech kategorií. Pozoruhodný je jeho portál www.sachovetreningy.sk.

Za celoživotní práci s mládeží byl loni v Bratislavě vyznamenám ministrem školství, vědy, výzkumu a sportu SR Peterem Pellegrinim.

„Radost ze hry je nejkrásnější odměna“ – toto své krédo vštěpoval svým svěřencům a šachovým trenérům. Přehráváme-li si jeho partii s Mrvou, radost ze hry přímo vyzařuje.

Jaroslav Mojžíš, Martin Mojžíš, Vladimír Dudek

Napsat komentář