ME mládeže 2019 v Bratislavě

Početná výprava našeho klubu se, za vydatné finanční podpory Magistrátu města Pardubice a Pardubického kraje, vydala do Bratislavy na ME mládeže. S vedoucími Milanem Hoškem a Josefem Vařejčkem vyrazili na prestižní akci tito hráči:

Martin Buločkin, Tomáš Ludvík, David Gloser, Michal Jareš, Jan Jiroušek, Vojtěch Starý, Jiří Bouška, Gabriela Králová, Vojtěch Říha a Adéla Třasáková

Cílem bylo nasbírat zkušenosti v konfrontaci s evropskou špičkou a pokusit se třeba i o nějakou medaili. Jak se dařilo našim hráčům se můžete podívat ZDE.

Zajímavé shrnutí celé české výpravy přinesl na webových stránkách šachového svazu šéftrenér Michal Konopka:

Velmi příjemný byl pro české barvy finiš letošního Mistrovství Evropy mládeže v Bratislavě. Obě naše želízka v ohni – Thai Dai Van Nguyen v kategorii chlapců do 18 let a Václav Finěk v kategorii chlapců do 10 let dokázali v posledním kole zvítězit. Oba v turnaji zaznamenali 7,5 bodu z 9 partií za 6 výher a tři remízy. Pro Vana to znamenalo první místo a titul mistra Evropy, pro Vaška druhé místo a stříbrnou medaili.

Pár slov o výkonech obou našich medailistů. Václav Finěk dosáhl svého úspěchu jako devítiletý, za rok tedy může startovat ještě v téže kategorii. S ratingem 2038 byl druhý nasazený, ELA v této věkové skupině ale nelze brát úplně směrodatně. Průběh turnaje potvrdil, že bylo přibližně deset hráčů, kteří se reálně ucházeli o přední příčky. A Vašek mezi nimi uspěl, když ukázal zralou a vynalézavou hru. Dařilo se mu kombinovat jak ve střední hře, tak realizovat výhody v koncovkách. Jediná kritická chvíle přišla v partii s Jahandirem Azadalievem, který Vaška porazil na loňském MS do 8 let ve Španělsku. Tentokrát v ostré pozici mohly vyhrát obě strany, nakonec vše skončilo spravedlivou dělbou bodů. Mírnou výhodu získal náš hráč i s Rusem Vetochinem, který nakonec turnaj vyhrál. Za pozornost stojí, že jak Vetochin (ročník 2009), tak Azadaliev (ročník 2010) se zúčastnili letošního Mistrovství Evropy mužů – i touto cestou (hrát silné turnaje s dospělými) by se měl Vašek v blízké době vydat.

Thai Dai Van Nguyen byl s ratingem 2535 třetí nasazený, zároveň byl jedním ze čtyř velmistrů v startovním poli. Pro zajímavost – nasazená jednička Hakobyan skončil na 17.místě, nasazená dvojka Lucas Van Foorest na 27.místě. Jak se Van sám vyjádřil, pomalu se rozjížděl. Po 5.kole měl jen 3,5 bodu za 2 výhry a 3 remízy. V minulém roce se Van těžce prosazoval na mládežnických ME a MS proti urputným obranám elově slabších soupeřů, v Bratislavě to vypadalo na pokračování. Od 6.kola se ale mašina rozjela – Van se poctivě a systematicky věnuje šachu, trénuje a jeho výkonnost jde nahoru. Poslední čtyři kola předvedl velmi kvalitní šachy, zvítězil ve všech partiích a jako jedinému se mu povedlo porazit Nizozemce Vrolijka a Nora Kaasena. Tito mladí šachisté hráli v Bratislavě ve skvělé formě a přispěli malou kuriozitou – oba získali bronzovou medaili, když získali shodně 6,5 bodu a měli shodné všechny pomocná kritéria. Velmi důležitou výhru Van zaznamenal v 8.kole s nejvýše nasazeným Arménem Hakobyanem, když demonstroval výbornou obranu a následný protiútok. Van se zaslouženě stal mistrem Evropy do 18 let a zároveň se probojoval do dospělé reprezentace – bude hrát na ME mužů v Batumi.

Česká výprava měla v Bratislavě rekordní počet 101 hráčů, byl to test schopností naší šachové mládeže. Kromě dvou již zmíněných medailistů jsme zaznamenali řadu solidních výsledků, ale i průměrných a podprůměrných. Na všech hráčích nyní bude rozebrat si se svými trenéry partie, které v Bratislavě sehráli a poučit se z případných chyb.

Připomeňme si některé další solidní výsledky – čtyři naši hráči získali 6 bodů: Kristýna Laurincová (U16G) obsadila 10.místo – v partii posledního kola, ve které mohla vyhrát (a skončit na 7.místě), jen remizovala. Jan Miesbauer (U18) skončil 16., když výborně finišoval a napravil dojem (herně i výsledkově) z nevýrazné první poloviny turnaje. Ondřej Švanda (U16) zahrál velmi slušný turnaj a skončil 19., stejně tak můžeme pochválit i Jakuba Kůsu (U14) za bojovný výkon a konečné 25.místo. Ze skupiny hráčů s 5,5 body bych vyzdvihl Adama Franka (U14) – i přes nepříjemné zdravotní problémy turnaj dohrál, a dokonce se ctí – zvítězil v obou závěrečných kolech. Stejný počet bodů získal i náš další velmi perspektivní talent Jiří Bouška (U8). V bleskovém tempu vyhrál první tři partie, ale pak narazil na zdatnější soupeře a už se mu tolik nevedlo. Doufejme že se z turnaje poučí! Ve stejné kategorii dívek měla ke slušnému výsledku našlápnuto Sophia Olivia Day – 5 ze 7, ze dvou zbývajících partií ale vytěžila jen půlku. Stejně razantně jako Jiří Bouška (3 ze 3) odstartoval i Jakub Vojta v kategorii chlapců do 14 let, ale dále to bylo jako na houpačce a výborné okamžiky střídal se slabšími. Stejný počet bodů ve stejné kategorii získal i Petr Gnojek.

O oficiální reprezentanty ČR, kterých bylo 36, se staralo 8 trenérů: Michal Konopka, Lukáš Vlasák, Jiří Tůma, Josef Vařejčko, Julie Movsesjanová, Tomáš Polák, Stanislav Jasný a Jakub Rabatin. Kromě toho se letošního ME mládeže zúčastnila celá řada dalších českých hráčů, kteří přicestovali se svými trenéry a rodiči. Organizaci a řád dal této vskutku obří delegaci manažer mládežnické reprezentace Petr Pisk, který měl největší zásluhu na tom, že vše okolo klapalo. Všem jmenovaným bych chtěl poděkovat za spolupráci a dobrou reprezentaci České republiky.

 

Napsat komentář