Dozvuky MS v Minsku

To, že se v srpnu Jiří Bouška stal v běloruském Minsku mistrem světa, už je všeobecně známo. A jelikož je to událost nanejvýše výjimečná, přinášíme s odstupem další zajímavé informace.

Co nám k turnaji napsala maminka šampiona?

Do běloruského Minsku, kde se ve dnech 15. – 19. 8. 2019 konalo Mistrovství světa kadetů v rapidu a blitzu, jsme cestovali společně s Brožkovými. Jirka a Kája Brožka, oba hráči pardubického šachového klubu 2222 ŠK Polabiny, zde reprezentovali Českou republiku. Po dvouhodinovém letu, důkladných celních prohlídkách a přesunech místní „maršrutkou“ se ocitáme v místě dění – minském Paláci sportu, který se stane na příští tři dny naším útočištěm. První dva dny (16. -17. 8. 2019) probíhal turnaj v RAPIDu. Jirka hrál v kategorii chlapci do osmi let U8, v jeho kategorii se utkalo celkem 169 hráčů. První den se po vkusném slavnostním zahájení odehrála 4 kola. Hrálo se zrychleným, pro nás docela neobvyklým tempem: 10 min. + 5 s přídavek za tah.
První tři kola Jirka odehrál vítězně a tímto způsobem se propracoval na první šachovnici. Čtvrté kolo hrál na jedničce černými, až do 38. tahu držel vyrovnanou pozici, poté však nenašel vhodné pokračování, čehož soupeř využil. Druhý den nastupoval s velkým odhodláním, že chce uhrát 5 bodů z 5 a bojovat tak o přední místa, což se mu nakonec podařilo. Po vítězství v 5. a 6. kole se vrací na 2. šachovnici, na které již zůstal do konce turnaje. O vítězi mělo rozhodnout 9. kolo, do kterého vstupovali 4 sedmibodoví hráči. Na Jirkovi bylo vidět velké soustředění, již deset minut před partií seděl zkoncentrován u své šachovnice a nechtěl být nikým rušen. Partii černými odehrál na výbornou. Na první šachovnici skončila partie remízou a my se tak mohli radovat z vítězství. Jirka vyhrál s půlbodovým náskokem, získal 8/9. Třetí den 18. 8. 2019 byl na programu blitz, který se hrál tempem 5 min. + 2 s za každý tah. Vzhledem k náročnosti předchozích dvou dnů se na Jirkovi projevila únava, což se podepsalo i na výsledku. Přesto obsadil slušné 28. místo z celkových 142 míst. V podvečer následoval závěrečný ceremoniál. Závěrem bychom chtěli poděkovat trenérovi Josefu Vařejčkovi za celoroční spolupráci a šachovou přípravu. Šachovému svazu děkujeme za finanční podporu. Velký dík patří i manažerovi reprezentace mládeže Petru Piskovi, za jeho vstřícný a otevřený přístup.

O analýzu výše zmiňované Jirkovy partie z posledního kola jsem požádal polabinského extraligového hráče Luboše Roška (FM), který s radostí přijal (pozn. Vladimír Dudek).

Erika Boušková

MS očima druhého účastníka, Karla Brožky:

Do běloruského Minsku jsem cestoval společně s mamkou, taťkou a bráchou Jirkou. Ještě s námi jel Jirka Bouška se svými rodiči. Nejdříve se hrál 2 denní turnaj v rapidu (kategorie do 12 let), který začal krásným slavnostním zahájením. Rapid tempo bylo pro mě trochu nezvyklé – 10 min. s přídavkem 5 s. Turnaj se mi povedlo i přes neúspěch ve druhém kole dobře rozehrát. Po šestém kole jsem měl 5 bodů a do sedmého kola jsem byl nasazen na druhou šachovnici s bílými figurami. V 19. tahu jsem nenašel vítězný tah Dg4. V koncovce jsem stál špatně a soupeř mě přehrál. Osmé kolo jsem pak také prohrál a v posledním kole se mi podařilo uhrát pouze remízu. Celkově jsem skončil s 5,5 body z 9 na 32. místě ze 144 hráčů. Po každém kole jsem sledoval i výsledky mého spoluhráče z týmu 2222 ŠK Polabiny Jirky Boušky, který uhrál nádherných 8 bodů z 9 a stal se MISTREM SVĚTA, z čehož jsme všichni měli obrovskou radost. Třetí den se hrál turnaj v blitzu v hracím tempu 5 min. s přídavkem 2 s. Já i Jirka jsme byli hodně unavení, a tak se nám tolik nedařilo. Uhrál jsem 5 bodů z 9 a skončil jsem celkově na 50. místě. Po turnaji nám zůstal jeden volný den na prohlídku Minsku. Byli jsme ve vojenském muzeu, zoologické zahradě a v delfináriu. Také jsme viděli několik historických budov a pomníků. V rapid turnaji jsem očekával trochu lepší umístění, protože jsem v něm měl tuto sezónu dobré výsledky – 1. místo na MČR v rapidu a 1. místo na ME SMART KIDS v Ružomberoku. Proto mě v Minsku mrzel nepovedený závěr rapidu, který jsem měl slibně rozehraný. Nejtěžší pro mě bylo dělání důležitých rozhodnutí v časové tísni. Jsem rád, že jsem mohl poměřit síly s nejlepšími hráči na světě. Určitě budu chtít na sobě více pracovat, abych příště dosáhl lepšího výsledku.

Chtěl bych poděkovat svému trenérovi Josefu Vařejčkovi za trénování a šachovému svazu za finanční podporu.

Karel Brožka

Na závěr přidávám článek o Jiřím Bouškovi z iDNES.

Vladimír Dudek

Napsat komentář