Červencový Newsletter ŠSČR

Úspěšné dokončení soutěží družstev

Přerušené soutěže družstev byly dohrávány ve třech červnových víkendech. Obě skupiny 1. ligy byly zakončeny o víkendu 13. – 14. června. Západní skupinu vyhrálo družstvo ŠK Líně, východní část ovládl tým BŠŠ Frýdek-Místek „B“. Víkend 19. – 21. června patřil soutěžím mládeže družstev. Mistrem ČR družstev mládeže 2020 se suverénně stalo družstvo BŠŠ Frýdek-Místek, stříbrnou příčku obsadil tým 2222 ŠK Polabiny A a třetí skončilo družstvo KŠ Říčany 1925, podrobnější rozbor MČR včetně partiových ukázek naleznete v článku Aleše Pekárka. V posledním červnovém víkendu se dohrály i všechny skupiny 2. lig, jednotliví vítězové 6 skupin pro ročník 2019/2020 jsou: TJ Pankrác „B“, TJ Kobylisy „A“, Klub šachistů Říčany 1925, TJ CHS Chotěboř, TJ Vlčnov a TŽ Třinec „B“.
Šachy byly spolu s fotbalem jedinými sporty, ve kterých se po koronavirové epidemii dohrávaly dlouhodobé soutěže družstev v České republice.

Vitez MCR druzstev

Mistr ČR mládeže družstev 2020 – BŠŠ Frýdek-Místek (zdroj: fotogalerie pořadatelů)

 

Šachové rubriky v tisku

V posledních měsících jsme se věnovali zejména online šachovým aktivitám a propagaci královské hry na internetu. Bylo by ovšem chybou zapomínat na pravidelné šachové rubriky v tištěných médiích. Asi nejdéle vede šachovou hlídku pan Jan Kalendovský v Deníku v Jihomoravském kraji (dle jeho informací již od roku 1973!), dále pravidelně informuje o šachové hře pan Tomáš Zach v Rokycanském Deníku a Podbrdských Novinách. V několika předchozích Newsletterech jsme poukazovali na zajímavé články v Lidových novinách z pera pana Pavla Matochy, na webu ŠSČR aktuálně najdete odkaz na článek v časopise Finmag.

Rokycansky Denik

Ukázka ze šachové hlídky Tomáše Zacha v Rokycanském Deníku (zdroj: vydání Deníku 6. června 2020, archiv J. Kalendovského)

 

Online soutěže pokračují i v létě

Během června se šachisté již vrátili ke „klasickým“ šachovnicím, přesto nadále pokračovaly a budou pokračovat i online turnaje a zápasy. České šachistky skončily na čtvrtém místě v obou divizích prvního turnaje projektu „Nations Cup – Female Battle“, již na začátku června se našim reprezentantkám podařilo vyhrát finále B mezistátních zápasů žen. Čeští mládežníci bohužel prohráli i svůj druhý online přátelský zápas, tentokrát s Ukrajinou. Zájemci o účast v Evropské online šachové lize týmů mládeže mohou posílat přihlášky do 20. 7. 2020. Rozhovor se stříbrným medailistou z proběhlého online ME v rapid šachu včetně komentáře k partiím od našeho úspěšného velmistra naleznete zde.

 

Chystají se mistrovství České republiky v šachu

Otevřené MČR mužů se letos odehraje v Plzni od 23. do 31. srpna 2020. V čele aktuální startovní listiny je naše dlouholetá šachová jednička David Navara, dále v předběžné listině účastníků figuruje řada dalších velmistrů a mezinárodních mistrů. Všichni hráči s ratingem nad 2200 a krajští přeborníci mužů 2019 jsou srdečně zváni k účasti!
22. ročník MČR seniorů se uskuteční 8. – 16. 8. 2020 v Rychnově nad Kněžnou, bližší informace naleznete na webu ŠSČR. MČR žen bylo díky epidemii koronaviru odloženo na zářijový termín, aktuální propozice naleznete zde.

 

Informace a zajímavosti ŠSČR:

 

A na závěr pro Vás máme stručný kalendář blížících se šachových událostí:

Napsat komentář