Srpnový Newsletter ŠSČR

Letní šachové Pardubice

Vlivem koronavirové pandemie byly v letošním roce zrušeny skoro všechny mezinárodní šachové soutěže včetně šachové olympiády. Místo ní byla uspořádána reprezentační akce v Pardubicích od 27. 7. do 2. 8. 2020, s nápadem uspořádat tuto akci přišel IM Konopka. Tento festival se skládal z pěti akcí, do kterých se zapojili nejlepší čeští hráči, hráčky a taktéž talentovaná mládež. První část měla název „Výzva“ a jednalo se o dva zápasy našich reprezentantů (4 vážné partie + 2 rapid a 4 bleskové partie). Síly změřil David Navara s Peterem Michalíkem a v druhém zápase Viktor Láznička s Thai Dai Van Nguyenem. Druhá část akce „Zkouška“ spočívala v simultánních zápasech předních velmistrů Sergeje Movsesjana, Jiřího Štočka, Vlastimila Babuly a Zbyňka Hráčka (který byl ve druhé části akce ze zdravotních důvodů nahrazen Petrem Hábou) s 2 družstvy ženské reprezentace a 2 družstvy juniorů. Ve čtvrtek 30. 7. 2020 si „zkoušející“ velmistři zahráli mezi sebou uzavřený Turnaj legend v rapidu a ženy sehrály s juniory 8 kol taktéž rapid tempem. Poslední akcí festivalu byl závěrečný bleskový turnaj.
A jak celá reprezentační akce dopadla? Peter Michalík porazil Davida Navaru ve vážných partiích 2,5:1,5, v rapidu a bleskovkách byl lepší Navara (2:0, resp. 3:1). Zápase ve vážných partiích Lázničky s Nguyenem skončil nerozhodně, v rapidech byl lepší Láznička (1,5:0,5), ale v bleskovkách vyhrál Nguyen (3:1). V simultánních zápasech byl nejlepším „zkoušejícím“ Sergej Movsesjan, ze „zkoušených“ týmů nejlépe obstál juniorský červený tým (Marek Miča, Jakub Vojta, Jakub Kůsa a Karel Brožka). Turnaj legend v rapidu ovládl Sergej Movsesjan a rapid zápas ženy vs. junioři vyhrály ženy poměrem 33,5:30,5. Závěrečný bleskový turnaj vyhrál Sergej Movsesjan, nejlepší ženou byla Joanna Worek a nejlepším juniorem Jáchym Šmolík.
Shrnutí celé akce najdete na webu ŠSČR, každý den probíhaly živé komentované přenosy na YouTube i pro diváky v sále a celá akce měla zajímavý mediální dosah.

 

David Navara – Peter Michalík, Letní šachové Pardubice 2020, ČNT
diagram Navara-Michalik

Ukázka je ze závěru jediné rezultativní vážné partie zápasu. Po divokém průběhu došla partie k pozici na diagramu, kde Peter Michalík zahrál 30… Sxf2+!, dále přišlo 31.Kh2 Sb6 32. Vd3 Ve3 33. Sd4 Sc7+ a David Navara se před matem musel vzdát.

Letni Pardubice

Pořadatelé a účastníci Letních šachových Pardubic (zdroj: článek na webu ŠSČR)

 

Letní turnaje v plném proudu

O letních prázdninách probíhá klasicky řada šachových turnajů a i přes jistá omezení proběhlo v červenci několik zajímavých turnajů hraných vážným tempem. První velkou letní akcí byl šachový festival konaný 1. – 9. července v Českých Budějovicích. V uzavřeném velmistrovském turnaji jasně zvítězil první nasazený GM Donchenko se ziskem 7,5 bodu z 9 partií, druhý skončil GM Michalík (6,5 bodu) a třetí IM Malinovský (5,5 bodu). V hlavním A turnaji získalo 9 hráčů 6,5 bodu, nejlepší pomocné hodnocení měl mladý FM Miesbauer. Open B pohledem Lady Zelbové a A turnaj pohledem Marka Janouše a Martina Buločkina naleznete na webu ŠSČR. Turnaj v Českých Budějovicích byl pro 19 pozvaných hráčů součástí české části projektu „Scouting“. 45. Přebor města Vsetína (hraný 4. – 10. července) jasně ovládl GM Plát (7,5 bodu), druhý skončil FM Stalmach (7 bodů) a třetí byl FM Czerw (6,5 bodu). Hodnocení turnaje od Alexandra Skalského a Richarda Stalmacha a dalších 3 hráčů naleznete na webu ŠSČR. Open Desko Liberec 2020 hraný od 18. července do 25. července vyhrál IM Jaroslav Bureš ziskem 7 bodů z 9 kol, jen o pár bodů pomocného hodnocení byl druhý FM Václav Finěk. Výsledky turnaje naleznete zdeOpen Bohumín se odehrál 18. – 27. července. Samostatným vítězem hlavního turnaje se stal IM Tadeáš Kriebel se ziskem 7,5 bodu. Průběh turnaje pohledem Viktorie Buchtové najdete na webu ŠSČR.

 

Chystá se další ročník šachových soutěží

Aktuálně probíhají přípravy na další ročník soutěží družstev, jednotlivé termíny příprav naleznete na webu ŠSČR. Dále byly zvěřejněny rozpisy soutěží družstev dospělých i mládeže. STK ŠSČR zveřejnila sportovní kalendář sezóny 2020/2021.

 

Informace a zajímavosti ŠSČR:

 

A na závěr pro Vás máme stručný kalendář blížících se šachových událostí:

Napsat komentář