Říjnový Newsletter ŠSČR

MČR žen 2020

Mistrovství České republiky žen se odehrálo jako uzavřený turnaj 10 hráček v termínu 5. – 13. září 2020. Turnaj proběhl ve Frýdku-Místku v penzionu U Křivého psa za účasti prakticky kompletní špičky. V první půlce turnaje byla na předních místech Tereza Rodshtein, kterou ale prohry v posledních kolech srazily až na konečnou 7. příčku. Tohoto zaváhání využila Kristýna Petrová, která turnaj vyhrála ziskem 7 bodů z 9 partií a navíc splnila normu WGM. Stříbrnou medaili získala Karolína Olšarová (6 bodů) a bronz brala Olga Sikorová (5,5 bodu). Článek od ředitele turnaje naleznete na webu ŠSČR.

Eva Kulovaná – Kristýna Petrová, 4. kolo MČR žen 2020, ČNT
diagram Kulovana-Petrova

Poslední tah bílé 18. Jh2 nepůsobí zdravým dojmem. Budoucí vítězka turnaje se nenechala pobízet a zahrála 18… d4!, bílá pokračovala 19.cxd4 cxd4 20. Vxd4 (na 20. exd4 přijde Sg520…Sxd4 a černá postupně uplatnila materiál.

Vyhlaseni MCR zen 2020

Medailistky MČR žen 2020 (zdroj: fotogalerie pořadatelů)

Czech Open 2020

Letošní 31. ročník mezinárodního festivalu šachu a her Czech Open se uskutečnil kvůli koronavirové epidemii v termínu 17. 9. – 28. 9. 2020. Součástí šachové části festivalu byla tradičně řada MČR v různých šachových disciplínách. Mistrem ČR v turnaji čtyřčlenných družstev se stalo družstvo ŠK Zikuda Turnov A a celý turnaj ovládl tým STAY POSITIVE. MČR v rapidu vyhrál Vlastimil Babula před IM Půlpánem a GM Lázničkou, celý turnaj vyhrál díky nejlepšímu pomocnému hodnocení GM Golubka. Mistrem ČR ve Fischerových šachách se stal Vojtěch Zwardoň před Pavlem Šimáčkem a Janem Souralem.
Hlavní velmistrovský A turnaj ve vážných partiích přilákal 123 hráčů. Vítězem turnaje se stal nizozemský velmistr Van Foreest díky zisku 7,5 bodu. Nejlepším Čechem v turnaji byl Jiří Štoček, jemuž zisk 6,5 bodu vynesl celkové 4. místo v turnaji. V B turnaji zvítězil Stanley Yin před Davidem Zigmundem (oba 7,5 bodu). Podrobné informace o festivalu Czech Open naleznete na webu ŠSČR.

Reprezentační zápas Česko-Polsko

Přátelské utkání mužské reprezentace proti Polsku se odehrálo 14. – 18. září ve Zlíně. V českém výběru chyběl David Navara i Viktor Láznička, sestava České republiky tedy byla: Jiří Štoček, Vlastimil Babula, Thai Dai Van Nguyen, Jan Krejčí a Tadeáš Kriebel. Za Polsko nastoupili Kacper Piorun, Grzegorz Nasuta, Daniel Sadzikowski, Igor Janik a Pawel Teclaf. Hrálo se scheveningenským systémem, čili každý hráč se postupně utkal se všemi členy soupeřova družstva. První dvě kola byla v režii českého týmu (výhry 3:2 a 3,5:1,5), bohužel třetí kolo přineslo našim barvám prohru 1:4 a srovnání celkového stavu. Nerozhodný stav trval i po 4. kole, které skončilo remízou 2,5:2,5. Rozuzlení přineslo až poslední kolo, které vyhrál český tým 3:2 a celkově tak zápas skončil poměrem 13:12 ve prospěch České republiky. Podrobný průběh zápasu je popsán na webu ŠSČR.

Proběhla řada MČR ve zrychlených tempech

Během září se konala MČR v rapid šachu mládeže a juniorů. MČR mládeže (H,D 10 – 14) se odehrálo v Český Budějovicích o víkendu 5. – 6. září. Podrobné výsledky včetně fotodokumentace naleznete v závěrečné zprávě. MČR juniorů (H,D 16–20) proběhlo 19. – 20. září v České Třebové, podrobnosti o akci naleznete na webu ŠSČR. Oblíbené MČR družstev v bleskovém a rapid šachu bylo letos na programu o víkendu 12. – 13. září v Turnově. Vítězem MČR družstev v bleskovém šachu se stal tým ŠK Zikuda Turnov A, nedělní MČR družstev v rapid šachu ovládla Moravská Slávia A. Detaily o akci najdete v závěrečné zprávě.

Šachový trolejbus

V sobotu 26. září vyrazil do ulic Zlína historicky první Šachový trolejbus. Tato ojedinělá akce trvala 4 hodiny a přilákala spoustu účastníků z řad široké veřejnosti. Po celou dobu jízdy trolejbusu si cestující mohli zahrát šachy s velmistrem Tomášem Polákem nebo si zasoutěžit o ceny. Bylo tak dokázáno, že po lodi, letadle, vlaku či šalině je možné hrát šachy i v trolejbusu!

Informace a zajímavosti ŠSČR:

A na závěr pro Vás máme stručný kalendář blížících se šachových událostí:

Napsat komentář