Lednový Newsletter ŠSČR

Šachová online mistrovství před koncem roku 2020

Významných úspěchů dosáhli naši reprezentanti na mezinárodních online turnajích v prosinci 2020. David Navara se dostal mezi 16 nejlepších hráčů ME z kvalifikace, kde obsadil 6. místo díky zisku 8,5 bodu z 11 kol. V následné vyřazovací části vyhrál svůj osmifinálový i čtvrtfinálový zápas. V semifinále bohužel nezvládl poslední rozstřelovou partii a zápas s velmistrem Jonesem tak prohrál. V závěrečné bitvě o bronz naše šachová jednička bohužel neuspěla s německým velmistrem Bluebaumem.
Ještě dále se dostal Václav Finěk na online MS v rapid šachu do 10 let. Jako současná světová jednička věkové kategorie do 10 let byl nasazen přímo do vyřazovacích bojů, ze kterých se postupně probojoval až do finále. O vítězi za stavu 1-1 rozhodovala armageddonová partie, kterou vyhrál íránský reprezentant Sina Movahed a stal se tak mistrem světa. Václav Finěk získal stříbrnou medaili. Podrobnosti naleznete na webu ŠSČR.

 

Václav Finěk – Sina Movahed, 1. finálová partie online MS v rapidu, BNT
diagram Finek-Movahed

V pozici na diagramu zahrál náš reprezentant 40. Sd3 kvůli krytí pěšce c4. Mohl ovšem zaútočit na krále díky manévru 40. Sh3!, když po 40…Jxc4 41.Dg6+ Kd8 42. Je6+ dostane černý král brzy mat.

 

Aktuální situace ohledně šachových soutěží v ČR

Epidemie koronaviru bohužel stále ovlivňuje naše životy a není tak možné hrát ligové soutěže družstev. Z tohoto důvodu je odloženo 7. a 8. kolo šachové Extraligy (plánované na 9. – 10. ledna 2021) a taktéž 5. kolo 2. lig (plánované na 10. ledna 2021). Aktualizované informace naleznete na webu ŠSČR.
Kvůli probíhající epidemii byly odloženy či zrušeny soutěže mládeže plánované na prosinec 2020 a taktéž bylo odloženo MČR juniorek a dorostenek a Polofinále MČR juniorů a dorostenců. ŠSČR rovněž zveřejnil informace ohledně možnosti konání online Konference ŠSČR (plánované na 27. února 2021).

 

Šachové události v ČR

Vítězem Winter TopŠach Trophy 2020 se stal FM Petr Špreňar, když ve finále porazil FM Marka Miču. Bronzový stupínek obsadil FM Richard Stalmach.
Šachový svaz ČR stejně jako v minulých letech udělil Výroční ceny za rok 2020. Ocenění za přínos šachu obdržel in memoriam Břetislav Modr, talentem roku se stal Václav Finěk, ocenění za práci s mládeží si převezme Miroslav Hurta a do Síně slávy ŠSČR byl uveden Jan Smejkal.

 

Informace a zajímavosti ŠSČR:

Napsat komentář