Jeseník OPEN pohledem Adély Třasákové

Adéla Třasáková píše o svém působení na turnaji Jeseník OPEN. Měsíční zpoždění je způsobenu mnou, nikoli Adélou. Hezky zahráno i napsáno, Adélo 🙂

V termínu od 21. do 29. srpna 2021 se v malebném horském městečku Jeseník konal již 31. ročník turnaje Open Jeseník, na který se vydala také početná výprava z mého klubu ŠK Polabiny. Více než dvě stovky hráčů byly rozděleny do dvou turnajů, přičemž já hrála silnější „Áčko“ s průměrným ELO ratingem 2006.

V prvním kole jsem hrála s o rok starším Vojtěchem Dudkem (ELO 2054). Nepovedlo se mi černými zahájení a kvůli útoku na mého krále jsem byla donucena obětovat figuru za tři pěšce. V dalším průběhu jsem se ale jen pasivně bránila, ztratila pěšce a za chvíli prohrála.

V druhém kole na mě vyšel bílými Roman Gawlas (2033). Po komplikované střední hře pozice přešla do vyrovnané koncovky, kde jsem ale udělala chybu a soupeř obsadil druhou řadu věží a získal pěšce. Naštěstí v časovce udělal několik chyb a mně se podařilo prosadit pěšce do dámy.

Ve třetím kole mě čekal Ladislav Kudrlička (2071). Černými mi vyšla příprava, rychle se vyměnily dámy a získala jsem menší výhodu. Tu jsem ale ztratila, když jsem přišla o dvojici střelců. Pozice se dost zablokovala, takže ani jeden z nás nemohl hrát na výhru a po několika tazích, jsme se dohodli na remíze.

Ve čtvrtém kole jsem hrála s Karlem Záleským (2029). Ve vyrovnané pozici po zahájení jsem se zbytečně oslabila na dámském křídle a zkušený soupeř toho využil a vytvořil si krytého volného pěšce. Horší pozici se mi nepodařilo udržet a volného pěšce černý prosadil do dámy.

V pátém kole jsem hrála černými s Josefem Mayerem (1994). Zvolila jsem vedlejší variantu, ve které získám pěšce. Soupeř ale pokračoval přesně a já jsem musela udělat umělou rošádu. Bílý tlakem na dámském křídle získal pěšce zpátky, ale mě se podařilo vytvořit protihru na opačné straně. Po výměně jednoho páru věží se hra uklidnila a partie nakonec skončila remízou opakováním tahů.

V šestém kole byl mým soupeřem Radek Zádrapa (2039). Už v zahájení se vyměnily dámy a později i všechny lehké figury. Čtyřvěžovka byla za mě lepší, ale nenašla jsem průlom v centru, po kterém bych měla větší šance na výhru. Partie nakonec skončila „pouhou“ remízou.

V sedmém kole jsem hrála s Petrem Janoušem (1988). Soupeř sice měl po zahájení dvojku střelců, ale mně se podařilo prosadit principiální c5, čímž jsem vyrovnala. Po hromadných výměnách pozice přešla do koncovky V+S x V+J. Našla jsem dobrý plán a nakonec to byl spíše soupeř, který byl rád za remízu.

V osmém kole jsem hrála s Vlastimilem Rozumkem (1970). Soupeři se moc nepovedlo zahájení a neměl žádnou protihru. Zato mně všechny figury hrály, získala jsem kvalitu a měla drtivý útok na jeho krále, díky kterému jsem získala další materiál. Tuto partii jsem si vybrala k analýze.

V posledním kole mi za soupeře nalosovali Jana Malčánka (2045). Hráli jsme variantu Caro-Kannu, kde bílý získal dvojici střelců. Po 20. tahu mě postupně začal přehrávat a dostala jsem se do horší pozice, ve které jsem udělala hrubku. Ztratila jsem kvalitu a po chvíli i celou partii.

Celkově se mi turnaj vydařil, skončila jsem o 12 míst lépe oproti nasazení, získala jsem 54 ELO bodů a spoustu nových zkušeností, které využiji v dalších partiích.

Závěrem chci poděkovat pořadatelům za zorganizování tohoto skvělého turnaje a Šachovému svazu za podporu.

Adéla Třasáková

 

Kdo by si chtěl prohlédnout výše zmiňovanou partii, vybranou k analýze, tak ji nalezne ZDE.

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář