Zářijový Newsletter ŠSČR

Výukový portál My-Chess pro oddíly a školy

Od 1. září se novou oficiální výukovou platformou ŠSČR pro trénink šachu stal český výukový portál My-Chess.

foto-My-Chess-testy

Procvičovací testy

Zdroj: My-Chess.com

Na serveru najdete velké množství procvičovacích testů, výukových lekcí, výukovou encyklopedii Šachopedii, kurzy, soutěže, články o trénování, výuková šachová videa a mnoho dalšího. Věkově je My-Chess vhodný zejména pro děti od 7 do 14 let. A výkonnostně pro všechny od úplných začátečníků až po hráče s ratingem kolem 1600.

Specialitou výukového portálu jsou propracované motivační prvky – děti za řešení šachových příkladů získávají zlaťáky a diamanty, za které si potom kupují sběratelské šachové kartičky. Jejich aktivitu měří získávání XP a Levelů, plní pravidelné denní odměny, účastní se soutěží. Trenéři mohou jejich aktivitu sledovat a snadno jim zadávat úkoly.

Funkce My-Chess si můžete vyzkoušet jako hosté, vytvořit si účet zdarma, anebo v placeném režimu využívat plný rozsah funkcí My-Chess Premium.

foto-My-Chess-nabidka

Základní nabídka funkcí My-Chess

Zdroj: My-Chess.com

Výukový portál My-Chess ve spolupráci s Šachovým svazem ČR připravil výhodnou nabídku pro školy zapojené v projektu Šachy do škol a šachové oddíly. Díky ní je možné získat roční členství My-Chess Premium jen za 150 Kč na jednoho uživatele.

Vyučující zapojení v projektu Šachy do škol jako vedoucí šachových kroužků a aktivní oddíloví trenéři mají možnost vyžádat si pro sebe jednu licenci My-Chess Premium zdarma u manažerky Šdš Venuše Souralové (venuse.souralova@chess.cz). Před žádostí o prémiový účet si, prosím, vytvořte individuální registraci v systému My-Chess.

Podmínky výhodné nabídky najdete v článku na webu My-Chess.com.

Šachová exhibice v MZK za dveřmi! Všichni jsou srdečně zváni.

V pondělí 11. září 2023 se před vstupem do budovy Moravské zemské knihovny v Brně uskuteční jedinečný souboj. Exhibiční partii totiž sehrají šachový velmistři Julia a Sergej Movsesjanovi s 25 přihlášenými šachisty.
Setkání bude slavnostně zahájeno v 15.00 hodin. Samotná partie, hraná simultánně s hráči z řad široké veřejnosti, pak začne v 15.30 hodin na prostranství před budovou MZK. Na výjimečné utkání se může přihlásit každý, a to nejpozději do 10. září 2023, 12.00 hodin na: prihlasky.akce@chess.cz. V předmětu e-mailu je třeba uvést: „Přihláška – simultánka v MZK“. Vítáni jsou všichni zájemci bez omezení věku, jejich počet však může být nanejvýš 25.

Exhibiční simultánní šachová partie arménského velmistra, mistra světa a olympijského vítěze Sergeje Movsesjana a jeho manželky, velmistryně a přebornice ČR Julie Movsesjanové s amatérskými příznivci královské hry je součástí dalšího pokračování cyklu Oči Brna. V rámci něj představuje MZK významné osobnosti spojené svým životem a tvorbou s městem Brnem.

U příležitosti 130. výročí jeho narození je tentokrát prezentováno dílo šachisty a knihovníka Eduarda Lendla, který se zasloužil o rozvoj šachové pedagogiky na Moravě a založil jednu z největších sbírek šachové literatury v Evropě. Ta se stala základem současného rozsáhlého šachového fondu Moravské zemské knihovny. V roce 2022 otevřela MZK Šachový koutek Eduarda Lendla, kde mohou zájemci využívat publikace ke studiu, trénovat či si jen tak zahrát s přáteli. Se čtenářským průkazem si v knihovně lze půjčit šachové soupravy a hodiny. Koutek se nachází v prvním patře a je volně přístupný v otevírací době knihovny.

Od 6. září do 31. října 2023 bude pak ve foyer knihovny k vidění multimediální výstava exponátů z osobního i pracovního života Eduarda Lendla, poháry a ocenění, získané za hráčské úspěchy, fotografie i korespondence. Chybět nebudou ani Lendlovy významné bibliografické sbírky, překlad Pravidel šachové hry FIDE či metodické publikace ke studiu šachu. Vystavena bude také řada dalších předmětů se šachovou tematikou, mimo jiné i vzácné dřevěné šachové figurky z přelomu 14. a 15. století, nález ze studny benediktinského probošství Na Luhu ze sbírky Muzea města Brna.

Součástí výstavy bude také unikátní sbírka mincí a bankovek se šachovými motivy, kterou zkompletoval milovník a podporovatel šachu Vlastimil Chládek. Akce je pořádána ve spolupráci s Šachovým svazem ČR a uskuteční se i v případě nepříznivého počasí.

Šachová akademie 2 – přihlášky

Trenérská komise pořádá druhý cyklus přednášek Šachové akademie pro amatérské hráče s elem 1500 – 2000 (zúčastnit se však mohou i zájemci jiných výkonností). Garantem programu je opět, jako v Akademii 1, trenér naší ženské reprezentace GM Tomáš Polák. Lektory dále budou: GM Igor Štohl (Slovensko), GM Martin Petr, GM Petr Neuman, IM Zuzana Hagarová (Slovensko), IM Richard Biolek ml., IM Lukáš Vlasák a FM David Výprachtický. Přesný rozpis včetně témat bude zveřejněn na webu chess.cz.

Na základě dotazníku spokojenosti mnoha účastníků z Akademie 1 jsme provedli několik vylepšujících změn. Délku přednášek jsme prodloužili až na 90 min a na závěr zařadili malý test, který prokáže, jakou měrou posluchači téma pochopili. Lekce jsou přesunuty ze soboty na čtvrtek od 19:00, záznamy všech přednášek budou samozřejmě pro posluchače opět k dispozici.

Poplatek za kurz činí 700 Kč pro nové posluchače a 500 Kč pro absolventy Akademie 1. Nově přihlášení účastníci dostanou v ceně i přístup k záznamům lekcí Akademie 1 (celkem 10 + 2 bonusy).

Přihlašujte se, prosím, emailem na adresu evzen.pospisil@chess.cz, obdržíte pokyny k platbě a další podrobnosti.

21. MEU mládeže 2023 minulostí

Mistrovství Evropské Unie se uskutečnilo od 16. do 24. srpna na již tradičním místě, a to v Koutech nad Desnou pod taktovkou IA Zdeňka Fialy, resp. ŠK Světlé nad Sázavou. Ve čtyřech turnajích od 8 do 14 let se představilo celkem 111 hráčů a hráček. Českým zástupcům se v letošním roce bohužel tolik nedařilo. V kategorii U8 nikdo z našich nezazářil, v kategorii U10 jsme získali pěkná dvě umístění v první desítce. Vojta Velím skončil se 6,5 body na třetím místě a Jan Kožušník s pěti body na 8. místě. Naopak v kategorii U12 zazářila Tamae Severina Jakubse, která získala šest bodů, obsadila celkové čtvrté místo a suverénně vybojovala zlatou medaili mezi dívkami! V kategorii U14 jsme se bohužel chlapecké medaile nedočkali, první nasazený Matěj Jaššo skončil se 6,5 body na nepopulárním bramborovém stupínku.

foto-ME-mladeze

Společné foto nejmladších účastníků


Pro více informací navštivte následující odkazy:

Olomoucké šachové léto úspěšně zakončeno

Letošní 24. ročník tradičního mezinárodního šachového festivalu Olomoucké šachové léto 2023 – Memoriál Jaroslava Fuksíka (v jehož rámci se konalo také Mistrovství České republiky seniorů v kategoriích S50 a S65) se odehrálo od 12. do 19. srpna 2023 v Hotelu Flora. Na tuto akci se přihlásilo celkem 242 šachistů z 26 zemí a 4 kontinentů. Nejvzdálenějšími účastníky byli hráči z Japonska, Jižní Koreje, Jihoafrické republiky nebo USA.
Velmistrovský turnaj PROCLIENT CUP vyhrál po výborném závěru Jacek Szwed (Polsko) se 6 body a o půl bodu překročil hranici pro zisk normy mezinárodního mistra. Druhé místo obsadil se shodným bodovým ziskem stejně jako v loňském roce nejvýše nasazený velmistr Jan Krejčí (ČR) a bronz bral velmistr Gyula Pap (Maďarsko) s 5,5 body.

Ve velmistrovském turnaji OPTIMTOP CUP triumfoval velmistr Tomáš Polák (ČR) se 6 body a nejlepším pomocným hodnocením. Stejně bodů jako vítěz uhrál také Jan Rubeš (ČR) a to díky skvělému závěru v posledních třech kolech. Kromě stříbrné medaile si z Olomouce odváží také splněnou normu mezinárodního mistra. Kamil Dzida (Polsko) obsadil poslední medailové umístění.
Vítězem otevřeného Mistrovství České republiky seniorů v kategorii nad 50 let se stal a titul přeborníka z loňského roku obhájil Jan Bartoš. Získal 6,5 bodu a na pomocné hodnocení předstihl druhého Toma Wileyho (Anglie) a třetího Piotra Capa (Polsko).
O vítězství v otevřeném Mistrovství České republiky seniorů v kategorii nad 65 let se tvrdě bojovalo až do posledního kola. Titul přeborníka díky vítězství v posledním kole obhájil Vlastimil Sejkora se 7 body. Na druhém místě skončil osmdesátiletý Petr Mlýnek a třetí Alois Bartoš (oba také 7 bodů).
Resumé ze všech turnajů či doprovodných akcí:

– Úvodní článek

– Zpráva po zahájení festivalu

– Shrnutí děje z Olomouce

Jeseník OPEN 2023 historií!

Ve dnech 18.-27. 8. 2023 uspořádal Šachový klub Jeseník v pořadí již 33. ročník mezinárodního šachového festivalu Jeseník OPEN. Festival měl letos kromě hlavního turnaje ve vážném šachu také 4 doprovodné akce: 5. ročník Memoriálu Svatopluka Hastíka v rapid šachu, 5. ročník bleskového turnaje, šachovou exhibici před radnicí s předsedou ŠSČR Martinem Petrem a 2. ročník tenisového turnaje ve čtyřhře.

foto-simultanni-exhibice

Předseda ŠSČR Martin Petr při simultánní exhibici

Hlavního turnaje, který byl tradičně rozdělen do dvou sekcí A a B, se zúčastnilo téměř 200 šachistů různých výkonností!

Ve skupině A zvítězil Pavel Flajšman z klubu ŠK Dvorec se ziskem 7,5 bodu. V turnaji ani jednou neprohrál a nenechal tak nikoho na pochybách, že pohár pro vítěze je ve správných rukách. Tento nenápadný, ale velmi sympatický jednadvacetiletý šachista z Nepomuku uhrál v Jeseníku dle svých slov svůj životní výkon, který řadí současně s vítězstvím na turnaji Zlatá Praha Open 2021 mezi své dosavadní největší šachové úspěchy. Na druhém místě se umístil Krzysztof Banasik z polského klubu UKS Gekon Nysa a třetí skončil Josef Mudrák z TJ Vlčnov (oba se ziskem 6,5 bodu). Dále byli vyhlášeni na 4. místě Stanislav Tillmann (TJ Ostrava – 6,5 b.) a na 5. místě Jan Kolář (ŠK Mohelnice – 6,5 b.).

Skupinu B vyhrál Martin Pardy ze Slezanu Opava s úctyhodným ziskem 8,5 bodu, který tak zažil opravdové deja vu neboť JESENÍK OPEN ve stejné skupině vyhrál již jednou a to před sedmnácti lety v roce 2006. Na druhém místě se umístil Jan Chlebek a třetí skončil Tomáš Filip oba ze Sokola Dobrá oba se ziskem 7 bodů. Dále byli vyhlášeni na 4. místě Marek Skočík (TJ Sloup – 6,5 b.) a na 5. místě Miroslav Janeček (Slezan Opava – 6,5 b.).

Pořadatelé tak uspořádali další skvělý ročník velice oblíbeného turnaje. Účastníci jistě opouštěli Jeseník s krásnými zážitky jak šachovými, tak i nešachovými (lázeňskými).

Dosti podrobné shrnutí turnaje a jeho příslušných akcí nabízíme na našem webu. Nechybí ani rozbory zajmavých partií.

Ze světa

Skončil Světový pohár

Ve dnech 30. 7.-24. 8. 2023 se v Ázerbájdžánském hlavním městě odehrál Světový pohár mužů a žen. Nejúspěšnější trio hráčů a hráček obdrželo vstupenku do Turnaje kandidátů (místo a rok konání: Toronto 2024) + velmi štědrý peněžní obnos. Celkový fond totiž činil 2,5 milionu US$.

V sekci Open zvítězil Magnus Carlsen. Dosáhl tak významného milníku ve své šachové kariéře. Získal svůj první titul z dějiště Světového poháru. Jednalo se o jediný turnaj, který chyběl v jeho obrovské sbírce triumfů (tzv. „Grand Slam“).

foto-vitez-Carlsen

Magnus Carlsen a jeho poslední doposud chybějící trofej

Zdroj: FIDE World Cup

V kategorii Žen celkově zvítězila po velmi napínavém průběhu zápasu Aleksandra Goryachkina.

Pro konkrétnější informace navštivte ŠSČR resumé.

Zářijová soutěž o šachové ponožky

Zazvonil zvonec a letním prázdninám je konec. To však neplatí pro naše soutěže a k tomu příslušící krásné ceny! Podmínky k výhře šachových ponožek, které jistě zahřejí v blížících zimních měsících, naleznete zde.

Diagram k zapřemýšlení ze Světového poháru 2023
Safarli, Eltaj (AZE) – Esipenko, Andrey (FIDE), 2. kolo – tiebreak
diagram-Svetovy-Pohar-2023
Černý na tahu. Dokážete určit správné pokračování?

Rubrika jednou větou

A na závěr pro vás máme stručný kalendář blížících se šachových událostí:

1.–10. 9. 2023 Turnaj sv. Jana Nepomuckého
3.–8. 9. 2023 Mezinárodní MČR v šachu tělesně postižených mužů a žen
4.–14. 9. 2023 European Youth Chess Championships U8-U18
5.–12. 9. 2023 World Women’s Team Championship
9. 9. 2023 Turnovský granát turnaj GP ČR v rapidu
9.–10. 9. 2023 MČR mládeže v rapid šachu
9. 9. 2023 67. ročník memoriálu Jaroslava Zadiny
9. 9. 2023 19. ročník turnaje jednotlivců v rapid šachu
10. 9. 2023 MČR žen v rapidu
10. 9. 2023 O moudrý klobouk Ivana Hausnera
16. 9. 2023 MČR družstev v blesku
16. 9. 2023 Líté boje pod radničním mečem
16. 9. 2023 5. Strakonický Rumpál
16. 9. 2023 3. ročník Open Air Chess Fest
17. 9. 2023 MČR družstev v rapidu
18.–29. 9. 2023 World Senior Teams Chess Championships
20. 9.–2. 10. 2023 MS juniorů
23. 9. 2023 OAZA Akrop Open
23.–24. 9. 2023 MČR juniorů a juniorek v rapid šachu
23. 9. 2023 17. ročník turnaje v rapid šachu
23. 9. 2023 37. Memoriál Karla Osmančíka turnaj GP v rapidu
23. 9. 2023 6. Srbický rapid
24. 9. 2023 6. Memoriál Věry Menčíkové turnaj GP v rapidu
27. 9.–1. 10. 2023 European Youth Rapid & Blitz Championship
28. 9.–1. 10. 2023 12. Svatováclavský šachový turnaj
30. 9.–8. 10. 2023 European Open & Women’s Club Cup

Napsat komentář